Jdi na obsah Jdi na menu
 Potrava:

Základem úspešného chovu je samozřejmě i vhodná potrava. Žabky pojídají především živou potravu. Dendrobatky potravu jedí celou naráz,proto by měla být vůdči žabkám veliká tak aby jí spolkly.
Potrava: cvrček, drosophila, chvostoskok, octomilka(nelétavá – lze koupit násadbu) i jiní.

Světlo:

Osvětlení v terárií trápí nejvíc začínajících chovatelů žabek.
Pralesničky žijí v nižších vrstvách porostu v džungli, a proto nepotřebují zase tolik světla, ale na rozdíl od kytek, které světlo vyžadují více. Proto volíme takovou intenzitu aby byla rozumná a mírná. UV světlo žabky nemusejí, jelikož by se mohli jejich tělíčka intenzitou popálit a vyschnout

Teplota:

Teplota pro chov Dendrobatiek v rozmezí od 24°C do 26°C. I některých z pramenů uvádí teplotu až 28°C my tuto teplotu považujeme za hranici. Teplota nad 30°C a víc je pro Dendrobátky nebezpečná! Proto musíme dbát na teplotu a terárium v létě chladit, třeba větráčky. V noci by měla teplota klesnout o dva stupně. jestli že chceme terárium v létě v parných dnech ochladit dopuručuji můj sestavený článek o chlazení: Chlazení terária/paludária

Terárium:

Terárium musíme pořídit o takové velikosti, do které se nám vejdou všechny žabky které chceme. Tj. že žabka vyžaduje 25 litrů na jeden kus, malé druhy mohou mít i 15 litrů. Nejlépe je však samozřejmě větší. Když chceme chovat dva druhy, tak jelikož žabky jsou teritoriální, musíme si uvědomit že budou potřebovat více místa a hlavně si pořídit dva druhy, které žijou jak v korunách stromů a ty co žijí především při zemi.

Měli bychom žabkám, zajistit, dost úkrytů třeba z kokosového ořechů, jeskyní nebo dostatek rostli.( Popínové: Ficus pulila, Ficus pumila Variegata, Philodendron scandens, Scindapsus aureus. Voľné rastúce: Spatiphyllum, Anthurium, Bromelie, Tillandsia, Vriesea)

Nejdůležitější jsou však z nich Bromelie, do kterých se žabky schovávají a využívají je jako tůňky pro kladení vajíček(pulců)

nejlepší stránky o paludáriích - www.wildsky.net

Vlhkost:

Kůže dendrobatek je specifická. Musíme dbát na to aby bylo v teráriu stále vlhko.
Proto rosení uvnitř terária je velmi důležité pro jejich život. Nesmíme zapomenout, že v místech výskytu žabek je vlhkost vzduch skoro až 100%. Další důležitou věcí je umožnit žabkám přístup k vodě. Buď v teráriu vytvoříme jezírko,vodopád, anebo jim tam dáme aspoň misku s vodou.Výšku hladiny vody volíme podle velikosti žabek, protože dendrobatky neumějí plávat a mohli by se utopit. Víme, že žabky rádi navštěvují tyto jezírka a sedávají
ve vodě, tím si sami regulují vlhkost kůže. Nebo můžeme nainstalovat, do terária rosící zařízení či mlhovač, který se také dobře osvědčil.

 

Fotogalerie s výrobním postupem:
Paludárko-výroba
Vivárium
Technika a galerie
Skříňové paludárium

Kompletní stavba terária - Kompletní stavba
Rady k vytvořění biotopu paludárka - Postup výroby
Terárium ve stěně - Pěkná ukázka
Jak filtrovat vodu v teráriu? - Filtrace
  Nová stránka o teráriích - www.victri.net
Obdobná stránka s teradesignem - Terra5designs
Přepychová akvária terária - Aquarium design
Technika,žáby rostliny - Web o všem

Obdobné stránky s galeriemi a postupy :
http://www.kwekerijrana.nl
MNOHO GALERIÍ A INSPIRACÍ
brianstropicals.com
Stěna z polystyrenu
frognet.org

Podrobný a rozsáhlý popis chovu žab v EN:
Něco o žabkách - Dendrobates world
Něco o žabkách 2 - Dendroboard
Něco o žabkách 3 - Vivariumtopsites
Něco o žabkách 4 - Pokud chceme pěstovat žabky...